Tel:+421 903 721 281, mail:datacenter@datacenter.sk

Výskum ukazuje, že huba „levia hriva“ bojuje proti demencii a kognitívnemu poklesu

 mozog levia hriva

(Lance D. Johnson, Natural News) V súčasnosti na celom svete trpí demenciou viac ako 55 miliónov ľudí a každý rok sa diagnostikuje takmer 10 miliónov nových prípadov demencie.

Kognitívny úpadok sa v modernej spoločnosti stal takým všadeprítomným problémom, že sa normalizoval naprieč politickým spektrom. Dokonca aj niektorí súčasní predstavitelia vlád vykazujú vážny kognitívny úpadok.

Napríklad, aktuálny prezident Spojených štátov sa bežne potáca v strnulosti, musia ho odvádzať z pódia, lebo sa ňom stráca a často nesúvisle mrmle.

Kognitívny pokles je vážnym zdravotným problémom na celom svete. V mnohých prípadoch však existujú spôsoby, ako zvrátiť poškodenie mozgu, zabrániť smrti neurónov a regenerovať neurónové dráhy.

Huba levia hriva (známa aj pod názvami hericium erinaceus alebo koralovec ježovitý) je dôležitá liečivá potravina, ktorá podporuje biosyntézu nervového rastového faktora a účinne bojuje proti demencii.

Huba levia hriva podporuje biosyntézu nervového rastového faktora

Štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Mycology zistila, že huba levia hriva syntetizuje dve veľmi dôležité zlúčeniny pre rast nervov – hericenóny a erinacíny.

Tieto zlúčeniny pochádzajú z plodnice a mycélia huby. Obe zlúčeniny podporujú biosyntézu nervového rastového faktora (NGF), preto sú užitočné pri prevencii a liečbe demencie.

Vedci izolovali dva deriváty erinacínu a dva erinacínové diterpenoidy (Cyatha-3 a 12-dién s izomérom), ktoré podporujú NGF. Vedci tiež preukázali aktivitu stimulujúcu NGF z troch ďalších zlúčenín v levej hrive – hericenones C, D a E.

Jedna zo zlúčenín, 3-hydroxyhericenon F, preukázala ochrannú aktivitu proti smrti buniek typu Neuro2a závislej od stresu endoplazmatického retikula.

Dva ďalšie druhy húb obsahujú niekoľko zlúčenín, ktoré podporujú nervový rastový faktor. Sarcodon scabrosus (AF) a Sarcodon cyrneus (AI, P, Q, J, R, K) sa ukázali ako sľubné pre prevenciu a liečbu kognitívneho poklesu.

Je zaujímavé, že hericenóny aj erinacíny sú zlúčeniny s nízkou molekulovou hmotnosťou, ktoré ľahko prechádzajú hematoencefalickou bariérou v mozgu.

Zloženie huby levia hriva na molekulárnej úrovni je také, že priaznivo ovplyvňuje mozog, lieči nervový systém, podporuje regeneráciu periférnych nervov a rozvíja schopnosti učenia sa do vysokého veku.

Vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje tvrdnutie tepien, čím sa zvyšuje riziko demencie

Aj keď existujú spôsoby, ako zvrátiť kognitívny pokles prostredníctvom liečivých potravín, k prevencii demencie by sa vždy malo pristupovať komplexne z holistickej perspektívy. Pri liečbe demencie je rovnako dôležité eliminovať chemikálie, ktoré podporujú kognitívny pokles.

Je známe, že vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje tvrdnutie tepien, čím sa zvyšuje riziko upchatia mozgu. Obštrukcia prietoku krvi do mozgu znižuje prívod krvi do nervových buniek a ich výživu, čo má za následok zhoršenú funkciu mozgu.

Štúdia publikovaná v časopise Nutrition Journal zistila súvislosť medzi pravidelnou konzumáciou sladkých nápojov a rizikom demencie. Ukázalo sa, že cukry v nápojoch môžu zvýšiť riziko demencie až o 39%.

Štúdia zahŕňala analýzu stravy u 186 622 účastníkov z Veľkej Británie. Skúmala 206 druhov potravín a 32 druhov nápojov spotrebovaných v priebehu 10,6 rokov. Analýza odhalila koreláciu medzi fruktózou, glukózou a sacharózou (stolový cukor) a rizikom demencie.

Cukry v prisladzovaných minerálkach, ovocných nápojoch a mliečnych nápojoch silne súvisia s rizikom demencie, zatiaľ čo cukry v čajoch a káve vykázali menšie riziko.

Bylinné čaje – ako napríklad zelený čaj, harmanček, levanduľa a medovka – to všetko sú skvelé alternatívy k nápojom sladených cukrom. Tieto nápoje, ak sú osladené výťažkom zo stévie na rastlinnej báze, dodávajú telu aj antioxidanty, polyfenoly a theaflavíny, ktoré bojujú s voľnými radikálmi, a preto chránia mozog.

(Poznámka redakcie: Ani so stéviou to však netreba preháňať, lebo u mužov znižuje tvorbu spermií.)

Záver

Demencia nemusí kváriť obyvateľstvo a znižovať kompeteciu ľudí, ktorí riadia naše vlády a inštitúcie. Pokročilé vzdelávanie môže pokračovať až do staroby.

Bylinkové čaje dokážu v strave nahradiť sladené nápoje, čím ochránia mozog. No a liečivé potraviny ako huba levia hriva dokonca dokážu liečiť poškodené neuróny a zároveň podporovať rast nových neurónov.

 

Autor: Lance D. Johnson, Natural News, Spracoval: Badatel.net